Plastrowanie dynamiczne u osób wykonujących pracę biurową

W czasie pracy biurowej na układ ruchu oddziałuje wiele czynników obciążających, które wiążą się z występowaniem charakterystycznych dolegliwości. Aby temu zapobiec, zaleca się wprowadzenie korzystnych dla zdrowia rozwiązań. Należy do nich m.in. kinesiotaping. Warto z niego korzystać, aby poprawić funkcjonowanie nadwyrężanych podczas pracy przy komputerze stawów i mięśni.
Przeciążenia u pracowników biurowych
Każdy zawód wiąże się z rutynowymi czynnościami, sprawia to, że niektóre tkanki są ciągle uciskane i drażnione. Sumowanie się takich mikrouszkodzeń może skutkować pojawieniem się bólu. Do najbardziej narażonych na przeciążenia miejsc u osób pracujących przy komputerze należą:
- nadgarstki, drobne stawy dłoni i palce
- przedramię, łokieć i bark
- odcinek szyjny oraz mięśnie okolic karku
- kręgosłup piersiowy i lędźwiowo-krzyżowy.
Poza przeciążeniami, na skutek pozycji siedzącej, dochodzi także do zastojów żylnych. Może to powodować bóle nóg i obrzęki, zwłaszcza w okolicach kostek.
Sposoby na odciążenie układu ruchu w pracy
Niekiedy wprowadzenie nawet niewielkich zmian potrafi znacznie zmniejszyć dolegliwości. Aby móc wprowadzić korzystne dla zdrowia nawyki należy zacząć od znalezienia przyczyny bólu. Do czynników, którym warto przyjrzeć się w czasie pracy biurowej, należą:
- sposób korzystania z klawiatury i myszki
- ustawienie fotela i ekranu komputera
- poprawność pozycji siedzącej.
Podczas leczenia najważniejsze są próby zmniejszenia powtarzającego się ucisku na tkanki. W trakcie rekonwalescencji ważną rolę odgrywa ergonomia pracy oraz szereg narzędzi, które zwiększają komfort wykonywanych czynności.
Metody zmniejszające ból przeciążeniowy
Aby złagodzić dolegliwości ortopedyczne można zastosować techniki domowe, jak i te stosowane w gabinecie fizjoterapeuty. Warto w pierwszej kolejności wybrać się do specjalisty, który nauczy metod autoterapii, a w razie potrzeby przeprowadzi rehabilitację.
Dobre efekty przynoszą:
- automasaż z wykorzystaniem duoball
- poduszka ortopedyczna
- kinesiotaping – przy zaostrzeniu dolegliwości i w celu korekcji postawy
- ćwiczenia rozluźniające i rozciągające.
Rehabilitacja przynosi szybką ulgę w przypadku nawrotu dolegliwości. Najważniejsza jest jednak profilaktyka, stanowi ją ergonomia pracy, ćwiczenia i prawidłowa postawa ciała. Podczas leczenia dobrą pomocą będzie zastosowanie taśm Kinesio.
Kinesiotaping przeciążonych stawów
Plastrowanie dynamiczne to skuteczny i bezpieczny sposób na zabezpieczenie i odciążenie bolesnych okolic. Kinesiotaping sprawdza się u pracowników biurowych w przypadku:
- zespołu cieśni nadgarstka na skutek używania klawiatury i myszki
- łokcia tenisisty i golfisty, zespołu ucisku nerwu łokciowego przez ułożenie rąk na blacie biurka
- bólu kręgosłupa w odcinkach: szyjnym, piersiowym i lędźwiowym
- bólu głowy pochodzenia szyjnego.
NADGARSTEK:
Taśmy Kinesio podtrzymują staw, a równocześnie nie ograniczają jego ruchomości. Umożliwia to regenerację uciskanych struktur.
PRZEDRAMIĘ I ŁOKIEĆ:
Bardzo dobre efekty przynosi aplikacja więzadłowa i wspomagająca pracę mięśni. Natomiast, gdy występuje obrzęk stosuje się aplikację limfatyczną.
KRĘGOSŁUP:
Można wypróbować plastrowanie korekcyjne, które pomoże utrzymać prawidłową postawę ciała w czasie pracy. Bardzo skuteczne są również techniki wykorzystywane do zmniejszania dolegliwości bólowych.
Korzyści z zastosowania taśm Kinesio u pracowników biurowych:
- taśmy działają przez cały czas, przy wszystkich czynnościach wykonywanych w pracy
- korygują postawę i pozycję siedzącą, a przez to zmniejszają się dolegliwości bólowe
- poprawiają ustawienie odcinka szyjnego, co zmniejsza bóle głowy
- są wygodne w stosowaniu, nie przeszkadzają w wykonywaniu czynności zawodowych.
Warto zapytać swojego fizjoterapeutę o taśmy Kinesio, ponieważ są wsparciem dla stawów i mięśni podczas wszelkich czynności biurowych.