Kinesiotaping w leczeniu blizny – jak wspomagać fizjoterapię plastrowaniem?

Blizny to sprawa nie tylko kosmetyczna, ale także zdrowotna. Zarówno te powstałe na skutek urazu, jak i te z zabiegu operacyjnego, nieleczone mogą generować różne dolegliwości. Dlatego warto udać się do fizjoterapeuty. Specjalista pomoże nie tylko poprawić sprawność po urazie lub operacji, ale też zajmie się blizną. Praca z blizną może zaskakiwać efektami, gdyż niektóre objawy, których pacjent nie kojarzy z obecnością blizny, po opracowaniu tej tkanki zaczynają ustępować. Wiąże się z tym wiele ciekawych zjawisk. W leczeniu blizn stosowane są różne metody, które bardzo dobrze wspomaga kinesiotaping – sprawdź, jak w takich przypadkach działa plastrowanie!
Jakie metody leczenia blizny łączy się z kinesiotapingiem?
Kinesiotaping jest często stosowany we wspomaganiu leczenia blizny, łącznie z metodami takimi jak:
-
różne formy fizykoterapii
-
masaż blizny
-
terapia manualna
-
rozluźnianie mięśniowo-powięziowe.
Działanie bezpośrednio na bliznę, jak i na bliższe i dalsze jej okolice może zapobiec stworzeniu się bliznowca, ale też restrykcji mięśniowo-powieziowych.
Korzyści z kinesiotapingu w leczeniu blizn
Kinesiotaping może być stosowany w celu:
-
poprawy estetyki blizny
-
zmniejszenia bólu w okolicy blizny i dolegliwości rzutowanych wzdłuż taśm mięśniowo-powięziowych
- poprawy funkcjonowania układu limfatycznego działającego w obszarze blizny
-
zapobiegania wytworzenia się bliznowca.
Zapewniając delikatną kompresję przez odpowiednie napięcie taśmy kinezjologicznej, plastrowanie może pełnić funkcję profilaktyki dolegliwości generowanych przez bliznę, jak i leczenia już występujących objawów wywoływanych przez starszą tkankę bliznowatą. Kinesiotaping pomaga również zmniejszyć widoczność blizny, a także ograniczać ból i obrzęk w okolicznych tkankach. Dodatkowo plastrowanie może pomóc poprawić ruchomość skóry wokół obszaru objętego urazem lub zabiegiem operacyjnym, co jest również ważne dla ogólnego wyglądu blizny.
Kiedy można zacząć stosować taśmę kinezjologiczą do leczenia blizny?
Czas, jaki musi upłynąć od zabiegu operacyjnego lub urazu, który jest źródłem blizny do możliwości założenia na nią taśmy kinezjologicznej, zależy od zastosowanych metod leczenia i indywidualnych zdolności organizmu do gojenia tkanek. Jeśli blizna jest świeża i jeszcze się goi, nie należy stosować kinesiotapingu bezpośrednio na nią. Zaleca się, aby odczekać do momentu całkowitego zasklepienia się rany i pełnego wytworzenia się blizny. Natomiast wcześniej wokół blizny można zastosować aplikację limfatyczną.
Warto wiedzieć, że kinesiotaping stosuje się także na stare blizny. Praca ze starą blizną jest jednak trudniejsza i trwa zwykle dłużej. Dlatego u pacjenta po zabiegu operacyjnym lub urazie ortopedycznym, w wyniku którego powstała blizna, warto najszybciej jak to możliwe wprowadzić fizjoterapię blizny i okolicznych tkanek. Początkowo należy zaczynać od najłagodniejszych technik. Trzeba przy tym zwrócić szczególną uwagę, czy w czasie pracy rehabilitacyjnej, jak i przyklejania taśm kinezjologicznych okolica blizny się nie zadziera.
Sposoby plastrowania blizny
Do oklejania blizny najczęściej stosuje się aplikację więzadłową. Taśmę kinezjologiczną rozciąga się do 25 – 50%. Ma to na celu wywieranie kompresji na tkanki blizny. Stosuje się także technikę schodkową, technikę Z i izolowaną technikę powięziową. W leczeniu świeżych blizn zastosowanie znajduje także aplikacja limfatyczna. Warto pamiętać, aby plaster zdejmować bardzo delikatnie, najlepiej, gdy jest mokry (np. po prysznicu lub kąpieli).
Kinesiotaping w leczeniu blizn – podsumowanie
Specjalne rodzaje aplikacji taśm na wygojoną bliznę mogą dobrze wspierać podstawowe techniki leczenia tkanki bliznowatej. Jest to ważne, gdyż blizna nie jest wyłącznie problemem kosmetycznym. Nieleczona może być źródłem wielu objawów, takich jak ograniczenia ruchomości tkankowej, bóle miejscowe i rzutowane, czasem sięgające daleko od blizny. Przykładowo, blizny w obrębie jamy brzusznej (np. po CC) mogą dawać objawy przypominające bóle kręgosłupa i ograniczać ruch w stawach biodrowych. Dlatego warto z wyjątkową dbałością podchodzić do fizjoterapii blizn.