Kinesiotaping u seniorów – kiedy najlepiej się sprawdza?

Kinesiotaping u seniorów – kiedy najlepiej się sprawdza?
Taśmy do kinesiotapingu przynoszą wiele korzyści w różnych grupach wiekowych. Ich korzystne działanie jest udowodnione podczas stosowania u dorosłych i u dzieci.
Bardzo dobrze sprawdzają się także u osób w starszym wieku. Jest to szczególna grupa, w której wszystkie środki lecznicze muszą być wprowadzane ostrożnie.
Bezpieczeństwo i skuteczność taśm do tapingu sprawia, że są one z powodzeniem stosowane w rehabilitacji seniorów.
Kinesiotaping u seniorów – wskazania
U osób starszych często występują dolegliwości związane z wiekiem. W przypadku wielu z nich warto wspomagać leczenie taśmami Kinesio. Najważniejszymi wskazaniami do ich stosowania są:
-
zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawów
Działanie kinesiotapingu w tego typu problemach najlepiej jest widoczne w przypadku kolan i bioder. Odpowiednia aplikacja taśmy zmniejsza ból i sztywność mięśni. Dodatkowo plastrowanie dynamiczne może również pomóc zwiększyć stabilizację bolesnego stawu.
-
zwyrodnienia kręgosłupa
Taśmy Kinesio dobrze sprawdzą się w bólach odcinka szyjnego, piersiowego i lędźwiowego. Pomogą też rozluźnić nadmiernie napięte mięśnie.
-
niestabilność stawów
Zaawansowanym zmianom zwyrodnieniowym często towarzyszy zaburzenie stabilności stawów. Wiąże się to z osłabieniem mięśni u osób starszych. Z tego względu warto wspomóc je kinesiotapingiem, chroniąc w ten sposób przed urazem.
-
zmiana postawy ciała
U seniorów sylwetka ulega zmianie. Staje się bardziej pochylona, a barki wysuwają się w przód. To może powodować bóle kręgosłupa i okolicznych stawów. Postawę można poprawić stosując taśmy Kinesio. Odpowiednio założone pomogą w miarę możliwości skorygować sylwetkę i zmniejszyć przeciążenia mięśni pleców.
-
choroba Parkinsona
Seniorzy z chorobą Parkinsona mają problemy mięśniowe wpływające na postawę ciała. Oprócz kręgosłupa i barków obciążone są u nich także kolana. W takich przypadkach można wspomagająco zastosować kinesiotaping - w połączeniu z odpowiednią rehabilitacją.
-
niedowład po udarze mózgu
Seniorzy po udarze mózgu często zmagają się z niedowładem ręki i nogi. Poza specjalnymi metodami fizjoterapii warto zastosować też plastrowanie dynamiczne do aktywacji osłabionych okolic.
Taśmy Kinesio u osób starszych – zalety stosowania
Kinesiotaping bardzo dobrze sprawdza się u osób starszych ze względu na bezpieczeństwo tej metody.
Zalety jej stosowania u seniorów obejmują:
-
brak interakcji z zażywanymi przez osoby starsze lekami
Taśmy Kinesio nie są nasączone środkami przeciwbólowymi, dzięki czemu nie zaburzają działania zażywanych leków.
-
dobra tolerancja przez skórę seniora
Taśmy do kinesiotapingu są hipoalergiczne i przyjazne dla skóry. U seniorów bywa ona bardzo wrażliwa. W takiej sytuacji dobrze sprawdzą się taśmy Kinesio Tex Gold LIGHT TOUCH. Mają one mniej barwnika i zostały przygotowane specjalnie z myślą o najdelikatniejszej skórze.
-
bezpieczeństwo stosowania, nawet gdy inne formy rehabilitacji nie są wskazane
U wielu seniorów istnieją przeciwwskazania do stosowania niektórych zabiegów rehabilitacyjnych. Jest tak np. w przypadku prądów o działaniu przeciwbólowym - nie mogą z nich korzystać osoby z rozrusznikiem serca. Pacjenci z endoprotezami zwykle muszą zrezygnować z pola magnetycznego. W momencie, gdy te formy terapii są przeciwwskazane, można z powodzeniem wspierać taką osobę kinesiotapingiem. Ma on niewiele przeciwwskazań - należy do nich m.in. alergia skórna na akryl oraz ostre stany zapalne żył.
Plastrowanie dynamiczne u seniorów – praktyczne rady
Aby kinesiotaping u osoby starszej przyniósł jak najwięcej korzyści, warto zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi jego stosowania:
-
taśmy należy nosić dokładnie przez tyle dni, ile zalecił fizjoterapeuta
-
podczas zdejmowania plastra warto robić to bardzo delikatnie, najlepiej gdy plaster jest mokry
-
u osób ze skórą szczególnie wrażliwą można zrobić wcześniej próbę z użyciem małej części plastra
-
taśmy Kinesio mogą być naklejane seniorowi przez domowników po przeszkoleniu przez fizjoterapeutę.