Darmowa dostawa od 150,00 zł

Kinesiotaping podczas wakacji – o czym warto wiedzieć?

2025-02-17
Kinesiotaping podczas wakacji – o czym warto wiedzieć?

Opalanie, wyjścia na basen, spędzanie czasu aktywnie, na kąpielisku lub w aquaparku – czy przy tych wakacyjnych atrakcjach można stosować kinesiotaping? Pacjenci w czasie upałów często pytają swojego fizjoterapeutę o możliwość stosowania taśmy kinezjologicznej w tych szczególnych, wakacyjnych warunkach. Podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę podczas plastrowania w sezonie letnim!

 

Taśmy kinezjologiczne a kąpiele w basenie

Wielu pacjentów, zwłaszcza przeciążeniowych, podczas urlopu postanawia zadbać o siebie i ćwiczyć w wodzie lub pływać. Czy można łączyć te aktywności z kinesiotapingiem?

Taśmy kinezjologiczne są wodoodporne, jednak pobyt w termach lub w aquaparku, ale też np. codzienne wyjścia na basen mogą osłabić działanie kleju zawartego w plastrze. Ponadto, podczas korzystania z atrakcji wodnych łatwiej zadrzeć brzeg plastra, od którego może zacząć odklejać się jego dalsza część. Jak więc sobie radzić, jeżeli pacjent dobrze reaguje na kinesiotaping i także latem chciałby korzystać ze wsparcia plastrowaniem? W takiej sytuacji można wypróbować działanie kleju do kinesiotapingu. Ważne jest jednak, aby wcześniej zrobić próbę uczuleniową, gdyż skóra, zwłaszcza wystawiona na działanie słońca i chloru (w basenie) może mieć większą skłonność do podrażnień.

 

Kinesiotaping a wakacyjne aktywności

Latem w wielu gabinetach fizjoterapeutycznych pojawiają się też pacjenci, którzy chcieliby zabezpieczyć miejsca wcześniejszych lub nawrotowych urazów przed odnowieniem się kontuzji podczas urlopu. Przy tendencji do skręceń stawu skokowego, po wyleczonych już urazach oraz w entezopatiach (łokieć tenisisty/golfisty) można wspomagająco zabezpieczyć pacjenta na wyjazd kinesiotapingiem. Oczywiście najważniejsze jest wcześniejsze odbycie pełnej fizjoterapii i przygotowanie do planowanej w czasie urlopu aktywności. Przed wakacjami (np. przy planowanych górskich wędrówkach, siatkówce plażowej lub kajakarstwie) należy odpowiednio dopasować rodzaj plastra do aktualnych potrzeb. Jeżeli pacjent planuje intensywniejszą aktywność fizyczną podczas wyjazdu przydatne mogą okazać się specjalne taśmy z mocniejszym klejem.

kinesiotaping latem

Plastrowanie dynamiczne a kosmetyki z filtrem

Latem częstą sytuacją w gabinetach fizjoterapeutycznych jest zgłaszanie się na rehabilitację pacjentów, którzy uprzednio zastosowali krem z filtrem UV. Zabezpieczenie skóry takim kosmetykiem przed każdym wyjściem z domu to bardzo dobry nawyk i warto go wzmacniać, a przed niektórymi zabiegami - odtłuścić skórę pacjenta. Warto o tym pamiętać szczególnie przed aplikacją kinesiotapingu. Zarówno krem z filtrem (zwłaszcza kosmetyk o dużej zawartości olejów), jak i balsam do opalania mogą przez dłuższy czas pozostawić na skórze pacjenta tłustą warstwę. Przez to taśma może mieć słabszą przyczepność, szybciej się odkleić i nie spełniać swojej funkcji. Warto więc każdorazowo pamiętać o odtłuszczeniu miejsca aplikacji plastrów. Należy też zaznaczyć, że wokół aplikacji kosmetyk nadal w gorące dni powinien być stosowany (aby pacjent z ostrożności przed odklejeniem plastra nie zrezygnował z ochrony skóry przed promieniowaniem UV).

Konsultacja u fizjoterapeuty przed urlopem

Czy warto wybrać się do fizjoterapeuty przed wyjazdem na wakacje? Najlepiej zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem, aby dobrze przygotować się do urlopowych aktywności. Wielu pacjentów potrzebuje, aby udzielić im zaleceń na czas wyjazdu zależnych od indywidualnych potrzeb. Przykładowo, jeżeli jest to osoba ze skłonnością do obrzęków, warto od strony fizjoterapeutycznej wytłumaczyć działanie kompresji (przydatnej zwłaszcza podczas podróży) i zachęcić do konsultacji z chirurgiem naczyniowym. To właśnie od fizjoterapeuty najlepiej nauczyć się też ćwiczeń wspomagających krążenie krwi w czasie dłuższej jazdy autokarem lub pociągiem i zasad rozciągania się po całym dniu aktywności, a także automasażu (np. piłeczką) zmęczonych wędrówką mięśni. W ten sposób, oprócz wspomagania kinesiotapingiem, można pacjenta wyposażyć w wiedzę, która przyda się nie tylko podczas wyjazdu, ale może stać się zdrowym nawykiem na co dzień.

pixel