Kinesiotaping po urazie - przyśpieszenie powrotu do sprawności

Kinesiotaping (inaczej plastrowanie dynamiczne) to metoda oddziaływania na tkanki za pomocą specjalnego plastra. Ma ona szerokie zastosowanie w różnych problemach zdrowotnych i dolegliwościach. Często wykorzystywana jest w ortopedii. Przynosi bardzo dobre efekty przy wspomaganiu leczenia najczęściej spotykanych urazów. W drobnych kontuzjach skutkujących tylko siniakami z powodzeniem może stanowić podstawową technikę leczenia.
Działanie tapingu na tkanki po urazie
Kinesiotaping wspomaga naturalne procesy leczenia i regeneracji tkanek po urazie. Jego działanie na uszkodzone wskutek urazu tkanki to:
- przyśpieszenie absorpcji krwiaków
- wspomaganie redukcji obrzęków (ułatwienie drenażu płynów)
- działanie przeciwbólowe (zmniejszenie ucisku na receptory bólu)
- pobudzenie mikrokrążenia krwi (poprawa odżywienia uszkodzonych tkanek, przyśpieszenie usuwania toksyn pourazowych)
- odciążenie mięśni
- wzmocnienie stabilizacji stawów
Wykorzystanie tejpingu w leczeniu urazów
Zastosowanie kinesiotapingu jest bardzo skuteczną formą leczenia urazów i wspomagania rehabilitacji pourazowej.
Sprawdza się przy różnego rodzaju kontuzjach, do których należą:
Stłuczenia
Tejpy Kinesio doskonale sprawdzają się w leczeniu stłuczeń.
Główną ich zaletą w tym przypadku, poza działaniem przeciwbólowym jest przyśpieszenie rozchodzenia się krwiaków.
Odpowiednia aplikacja plastra powoduje zwiększenie międzykomórkowej przestrzeni pod skórą. Dzięki temu drenaż krwi i płynów z okolicy urazu przebiega znacznie sprawniej.
Naciągnięcia ścięgien i więzadeł
Po naciągnięciu ścięgien i więzadeł taśmy Kinesio mogą pomóc dodatkowo wesprzeć i ustabilizować aparat torebkowo-więzadłowy.
Specjalny sposób aplikacji plastra działa korzystnie na uszkodzone tkanki wspomagając ich regenerację.
Skręcenia stawów
W skręceniach stawów, kinesiotaping może posłużyć jako dodatkowa stabilizacja, a przez to ochrania tkanki przed dalszym uszkodzeniem.
Zastosowanie odpowiedniej techniki oklejania bardzo dobrze wspomaga kontrolę mięśniową i propriocepcję po urazie, co w znacznym stopniu przyśpiesza powrót do aktywności.
Rehabilitacja po złamaniach
Kinesiotaping jest bardzo dobrym uzupełnieniem rehabilitacji po złamaniach. Po zdjęciu unieruchomienia wymagany jest szereg działań fizjoterapeutycznych, aby odzyskać sprawność okolicy, w której doszło do urazu.
Tejpowanie może wspomóc ten proces przez swoje regenerujące działanie na tkanki. Dzięki temu mają one szansę szybciej wrócić do formy sprzed urazu.
Plastry Kinesio - taping a regeneracja tkanek
Zastosowanie kinesiotapingu po urazie sprawia, że powrót do pełnej sprawności zachodzi szybciej, a uszkodzone tkanki sprawniej się regenerują. Dodatkowo stanowi ochronę leczonej okolicy, a w kolejnym etapie, wraz z odpowiednimi ćwiczeniami pomaga w zapobieganiu nawrotów kontuzji. Ogromnym plusem jest też fakt, że taśmy Kinesio działają na tkanki przez cały czas aplikacji, a więc przedłużają korzystny efekt działań fizjoterapeuty. W przypadku drobnych stłuczeń również jest skuteczną i bardzo bezpieczną formą leczenia. Doskonale sprawdza się także w rehabilitacji ortopedycznej – warto zapytać o tę metodę swojego lekarza lub fizjoterapeutę.