Kinesiotaping części zstępującej mięśnia czworobocznego

Kinesiotaping części zstępującej mięśnia czworobocznego
Nie od dziś wiadomo, że to co dzieje się w naszej głowie odzwierciedlane jest poprzez objawy somatyczne w całym naszym ciele. Wiemy również, że poprzez odpowiednie zabiegi na ciało, możemy wpływać na to co dzieje się w naszych głowach. Sztandarowym przykładem w fizjoterapii jest mięsień trapezius (część zstępująca), który w reakcji na przedłużający się stres psychiczny ulega wzmożonemu napięciu. W dalszej perspektywie taka niewyhamowana reakcja mięśnia może prowadzić do utrwalonych zmian w układzie nerwowym, samej strukturze mięśnia (chociażby w formie tzw. punktów spustowych) i z całą pewnością wpływa na zmiany konfiguracyjne powięzi. Niestety niesie to ze sobą lawinowe zmiany w narządzie ruchu, które są przyczyną wielu patologii, a co za tym idzie dolegliwości bólowych.
Oczywiście najskuteczniejszą terapią w danym przypadku byłoby zlikwidowanie przyczyny. Niestety nie żyjemy w utopijnej rzeczywistości i pełne wykluczenie czynników stresogennych z naszego życia jest niemożliwe, a w najlepszych przypadkach ogranicza się do wyeliminowania tylko kilku źródeł stresu.
Rysunek 1 - Mięsień trapezius, część zstępująca
W poprzedniej serii artykułów na kinesio.com.pl dowiedzieliśmy się, że metodą kinesio tapingu za pomocą plastrów kinesio tex możemy hamować wzmożone napięcie mięśnia. Skoro wiemy, że interakcja z ciałem może wpływać bezpośrednio na stan naszego umysłu, na poprawę samopoczucia oraz fakt, że zmniejsza się dolegliwość bólowa, logicznym byłoby połączyć obydwa te fakty.
W danym przypadku możemy zastosować kilka technik inhibicyjnych. Do pracy na mięśniach najlepiej wykorzystać taśmy Kinesio Tex Classic (różnice pomiędzy taśmami zostały wyjaśnione w artykule na stronie kinesio.com.pl). Podstawowe konfiguracje taśm w danym przypadku:
Rysunek 2 - Taśmy wycięte w kształcie (od lewej) litera I, Y, 2x II oraz wachlarz.
Zanim przystąpimy do aplikacji taśm Kinesio Tex, zgodnie z metodą Kinesio Tapingu powinniśmy wyjaśnić pacjentowi m.in. na czym dany zabieg polega i w jaki sposób usunąć taśmę samodzielnie. Niezbędnym jest również zadbanie o odpowiedni komfort pacjenta oraz warunki w jakich aplikacja taśmy Kinesio Tex będzie przebiegała.
Aplikację taśmy Kinesio Tex zaczynamy od przyczepów początkowych mięśnia czworobocznego grzbietu części zstępującej, które znajdują się na kości potylicznej i wyrostkach kolczystych kręgów szyjnych, oczywiście na tyle, na ile pozwala nam linia włosów i kończymy (najlepiej) za wyrostkiem barkowym łopatki. Części taśmy początkowa i końcowa powinny mierzyć około od 2 do 5 cm długości i powinny być naklejone na nierozciągniętym mięśniu, zaś część terapeutyczna powinna być napięta od około 15 do 25% i winna być naklejana na rozciągniętym mięśniu (pamiętając o tym, że taśma na papierku jest już w 15% napięciu).
Powyższa aplikacja jest najszybszą i najprostszą do wykonania, ale niekoniecznie najskuteczniejszą, ponieważ strefa terapeutyczna mieści się wyłącznie pod taśmą. Dla podniesienia skuteczności działania taśmy Kinesio Tex można zastosować technikę z taśmą wyciętą w „Y”. Aplikacja ta poprzez otwartą przestrzeń pomiędzy paskami zwiększa obszar leczniczy. Zgodnie z doniesieniami metody Kinesio Taping przestrzenie pomiędzy taśmami również są strefą terapeutyczną, ale tylko w wybranych przypadkach.
Zbyt odległe ułożenie pasków od siebie może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego i strefa lecznicza będzie występowała tylko pod taśmą. Technika wachlarza przedstawiona poniżej, zmniejsza ryzyko wykluczenia przestrzeni terapeutycznej, jednak wymaga ona nieco więcej cierpliwości ze strony pacjenta jak i samego terapeuty.
Godnym uwagi jest również fakt, że aplikacja inhibicyjna wykonana taśmami Kinesio Tex Gold na część zstępującą mięśnia czworobocznego grzbietu zmniejsza aktywność elektryczną mięśnia żwacza oraz mięśnia skroniowego w aktonie przednim. Są to mięśnie, które jak nasz poprzedni bohater są bardzo wrażliwe na negatywne stany emocjonalne i bardzo często ulegają wzmożonemu napięciu.
Mam nadzieję, że niniejsza treść ukazała wam nieco inne spojrzenie na aplikację w obrębie tego mięśnia, ponieważ jest on nie tylko elementem narządu ruchu ale również wyrafinowanym ekspresjonistą naszego umysłu. Powodzenia w praktykowaniu metody Kinesio Tapingu. Pamiętajcie o otwartości umysłu i niech moc Kinesio będzie z wami!