Kinesiology taping a poprawa wydolności sportowej: Jak to działa?

Wydolność sportowa, jako zdolność do wykonywania wysiłku fizycznego w danej dyscyplinie, składa się z wielu składowych. Mówiąc o wydolności, na pierwszy plan wysuwa się układ krążeniowo-oddechowy i jego tolerancja na wysiłek. Na wydolność sportową składa się także zdolność mięśni do wykonania określonej pracy w danym czasie. W naszym artykule przyglądamy się tematyce wydolności sportowej przez pryzmat metody kinesiology tapingu.
Sprawdź, dlaczego fizjoterapeuci sportowi tak często korzystają z plastrowania dynamicznego!
Kinesiotaping a wydolność mięśni
Wydolność mięśni zależy od wielu czynników. Regularne treningi sprawiające, że mięśnie coraz lepiej adaptują się do wysiłku, są podstawą w budowaniu siły i wytrzymałości mięśniowej.
Największym jednak wyzwaniem jest odzyskanie tych parametrów, wracając do sportu po kontuzji lub po przetrenowaniu. W takich sytuacjach najlepszym wyborem jest konsultacja u fizjoterapeuty.
Elementy funkcjonalnego treningu medycznego pod okiem specjalisty pozwolą w bezpieczny sposób wrócić do sportu. Aby dobrze przygotować sportowca do powrotu do treningów, fizjoterapeuci często wspomagają terapię podstawową metodą kinesiotapingu.
Techniki mięśniowe kinesiotapingu u osób aktywnych fizycznie
Jak działają plastry kinezjologiczne w kontekście wydolności mięśniowej?
Sposób działania kinesiology tapingu na mięśnie zależy od techniki aplikacji. Ta z kolei dobierana jest indywidualnie dla osiągnięcia założonego celu. Plastrowanie dynamiczne stosuje się, aby osiągnąć:
-
wsparcie aktywności mięśni w obszarach osłabionych
-
wyhamowanie pasm, w których stwierdzono nadmierne napięcie – co pozwala na większy komfort podczas aktywności fizycznej, a równocześnie na mniejsze straty energetyczne
-
aktywację propriocepcji – dzięki pobudzeniu proprioceptorów poprawia się kontrola ruchu i zmniejsza ryzyko kontuzji.
Zarówno harmonia pracy mięśni, jak i dobrze działające czucie głębokie to ważne składowe wydolności mięśniowej.
Kinesiology taping – działanie na układ mięśniowo-powięziowy
Warto wiedzieć, że plastrowanie dynamiczne oddziałuje nie tylko na skórę i mięśnie, ale też na powięź. O tym, jak ważne jest prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowo-powięziowego wie coraz więcej osób aktywnych. Korzystnie przyczynili się do tego fizjoterapeuci sportowi, którzy w swojej pracy często wykonują techniki rozluźniania mięśniowo-powięziowego. Dobrze założona aplikacja powięziowa może wspomóc efekty uzyskane w gabinecie.
Dla sportowców, oprócz działania na układ mięśniowo-powięziowy podczas treningów ważny jest jeszcze jeden aspekt: prawidłowe krążenie płynów w mięśniach. Czy kinesiology taping ma wpływ na ukrwienie mięśni?
Dobrze założona taśma kinezjologiczna unosi skórę, ułatwia przepływ płynów, dzięki czemu mięśnie są lepiej ukrwione. A im sprawniejsze krążenie w mięśniach, tym lepsze ich odżywienie i dotlenienie. Wszystko to stanowi ważne składowe zdolności mięśni do pracy treningowej.
Założenie plastrów kinezjologicznych przed treningiem – o czym warto wiedzieć?
Chcąc, aby plastry kinezjologiczne wsparły mięśnie podczas treningu, ważne jest, aby założył je fizjoterapeuta, który ukończył kurs kinesiotapingu. Tylko wtedy można mieć pewność, że aplikacja będzie działała tak, jak powinna.
Fizjoterapeuta sprawdzi stan mięśni i powięzi, oceni, czy dany mięsień wymaga wsparcia i dobierze odpowiednią technikę kinesiology tapingu. Jest to ważne, gdyż przyklejenie plastra bez wcześniejszego badania może skutkować zaburzeniem harmonii ruchu.
Z kolei będąc fizjoterapeutą, chcąc zabezpieczyć sportowca na czas treningu tapingiem, warto postawić na wysokiej jakości plastry kinezjologiczne, które będą dobrze trzymały się podczas intensywnej aktywności fizycznej.
Plastry dla sportowców – czym się charakteryzują?
Z jakich plastrów do kinesiotapingu korzystają fizjoterapeuci w pracy ze sportowcami? Czy są to te same taśmy kinezjologiczne, których używa się w ortopedii?
W wielu gabinetach fizjoterapeutycznych stosuje się uniwersalne plastry do tapingu. Sprawdzają się one bardzo dobrze w różnego rodzaju aplikacjach, zarówno u pacjentów pourazowych, jak i u osób aktywnych. Jednak od niedawna dostępny jest także specjalny rodzaj taśm kinezjologicznych dla sportowców: Kinesio Tex Classic Strong.
W porównaniu do innych plastrów do kinesiotapingu Kinesio Tex Strong wyróżnia innowacyjny klej Super-Stick. Dzięki niemu taśma kinezjologiczna jeszcze lepiej trzyma się nawet w wymagających warunkach, takich jak intensywna praca oklejonego mięśnia.
Tak jak inne taśmy Kinesio, wersja Strong jest wodoodporna. Dzięki temu można trenować w każdych warunkach bez obaw o odklejenie się plastrów.
Podsumowanie
Kinesiotaping, dzięki swojemu oddziaływaniu na skórę, mięśnie, powięź, proprioceptory i ukrwienie mięśniowe jest stosowany u osób trenujących. Plastry założone w prawidłowy sposób przez fizjoterapeutę mogą być uzupełnieniem terapii mającej na celu przygotować sportowca do kolejnych treningów.