Aktywny wypoczynek zimową porą? Tylko z KINESIO!
Aktywny wypoczynek zimową porą? Tylko z KINESIO!

 

     Chociaż magiczny czas gorącego lata już za nami, to wielu z nas o urlopie myśleć dopiero zaczyna. Często są to deklaracje oderwania się od pracowniczego biurka i spędzenia wolnego czasu w sposób aktywny. W myśl mody zdrowego, proaktywnego wypoczynku, coraz większe rzesze ludzi decyduje się na wyprawy, do których należy się odpowiednio fizycznie przygotować. O tym ostatnim niestety często się zapomina, a to niestety wiąże się z konsekwencjami. Kontuzje, przeciążenia i ból, to efekt udanego i aktywnie spędzonego urlopu. Fizjoterapeuci mają ręce pełne roboty. Chociaż wielu z nas woli okres „bólu” przeczekać z myślą „samo przejdzie”. Biorąc pod uwagę zdolności regeneracyjne naszych organizmów takiej możliwości wykluczyć nie można, ale samej dolegliwości nie należy bagatelizować. Może się ona wiązać z pewnym mikrourazami, które samoistnie się zabliźnią i przyniosą ulgę, ale w dalszej perspektywie mogą prowokować zmiany patologiczne w tkance już zagojonej bądź tych sąsiadujących powodując ból i dyskomfort. Niestety terapia może być utrudniona, a odnalezienie przyczyny choroby stać się dużym wyzwaniem. Dlatego zaleca się od razu udać do fizjoterapeuty, który wraz z pomocą taśm Kinesio Tex i metody Kinesiotapingu wzbudzi i ukierunkuje wrodzone już zdolności regeneracyjne w taki sposób, że homeostaza objętej chorobą tkanki zostanie przywrócona szybko i na pewno prawidłowo.

     To jest reakcja na już istniejący problem, a przecież można temu zapobiec. Zanim więc wybierzemy się na aktywny wypoczynek i zmierzymy się z wielokilometrowymi spacerami, możemy się odpowiednio przygotować. Tutaj bohatersko wkracza Kinesio Taping. Już na etapie wdrażania aktywności fizycznej niezastąpione okazują się aplikacje rozluźniające wzmożone napięcie mięśni oraz aplikacje limfatyczne wspomagające przepływ chłonki i innych płynów ustrojowych. Kinesio wspomaga mechanizmy fizjologiczne, które w pierwszych dobach zmiany trybu życia mogą nie być w pełni wydajne.

 

     Jedną z najczęstszych i najbardziej uniwersalnych aplikacji Kinesio stosowanych profilaktycznie oraz na etapie początkowym jest aplikacja limfatyczna złożona z dwóch, a czasami i trzech „wachlarzy” (w zależności od gabarytów), takich jakie możemy zaobserwować na zdjęciu powyżej. Jest to aplikacja, którą można wykonać w domu z pomocą osoby trzeciej, jednakże zaleca się aby wykonała ją osoba doświadczona, która ukończyła specjalistyczny kurs Kinesio Tapingu. Aplikacja Kinesio limfatyczna wymaga umiejętnego operowania taśmą oraz jej delikatnego nakładania na skórę.

     Najlepszą taśmą do wykonania tej aplikacji Kinesio jest taśma Kinesio Tex Gold. Formuła Fingerprint świetnie sprawdza się w aplikacjach powięziowych oraz limfatycznych. Zanim przystąpimy do aplikacji należy oczyścić skórę i dokładnie ją wysuszyć. Wycinamy dwa podłużne paski taśmy, które swoją długością powinny obejmować przestrzeń zaraz nad dołem podkolanowym i sięgać do mniej więcej przestrzeni zaraz nad kostkami.    

 

Rysunek 1 https://www.maratonypolskie.pl/foto/_ilust/2014/lydka4d.gif dostępny: 24.09.2017 o 12:56

 

     Następnie taśmy rozcinamy do wachlarzy zgodnie z poniższym wzorem. Zaokrąglamy brzegi dzięki czemu taśma będzie lepiej trzymała się skóry. Aplikację rozpoczynamy od przestrzeni nad dołem podkolanowym po stronie lewej lub prawej. Następnie każdy z pasków naklejamy diagonalnie do przeciwnej kostki. Podczas aplikacji pasków, stopa powinna być ustawiona w zgięciu grzbietowym. Napięcie każdego z paska nie powinno przekraczać jego pierwotnego napięcia kiedy jeszcze znajdował się na papierku. Dlatego taśma Kinesio Tex Gold naklejana jest techniką „paper off”.

 

     

 

 

 

   

 

 

     W taki oto sposób razem Kinesio Tapingiem możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia niechcianych przeciążeń czy kontuzji. Oczywiście zaleca się zrównoważoną aktywnością fizyczną, dostosowaną do możliwości naszego organizmu. Udanego urlopu zimową porą życzy Kinesio!

 

                                                                                        Wojciech Kwiatkowski

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl