Dr Kenzo Kase w Polsce cz.1
Dr Kenzo Kase w Polsce cz.1

Ostatnia wizyta dr Kenzo Kase w Polsce.

Niestety, nie jest to dobra wiadomość dla wielu fizjoterapeutów a przede wszystkim dla miłośników Kinesiotapingu. Jednak stała się prawdą.
75-cio letni Japończyk, wynalazca, prekursor i mistrz metody Kinesiotapingu wraz z końcem swojego pożegnalnego tournée, odchodzi na zasłużoną emeryturę. Jak sam stwierdził w kilku swoich wystąpieniach w Polsce „decyzję o przejściu na emeryturę podjąłem w wieku 50 lat i tak 55 lat, 60 lat, 65lat, 70 lat i 75 lat. Obiecałem żonie, że wyhamuje.” Decyzja ta stanowi naturalną kolej rzeczy, jednak na samą myśl nie jednego ogarnia pewna doza smutku i melancholii.

Dr Kenzo Kase jak na swój wiek jest bardzo energicznym człowiekiem. Ma ogromne poczucie humoru i duży dystans do siebie i otaczającej go rzeczywistości. Gdyby było inaczej, z pewnością nie udałoby się zorganizować szeregu spotkań ze sztabem medycznym placówek służby zdrowia oraz miłośnikami  koni, co miało miejsce z końcem kwietnia.

Pierwszy dzień spotkania z Mistrzem i jego asystentem przebiegał w druzgocąco szybkim tempie. Rozpoczął się od wizyty w Warszawskim Szpitalu Dziecięcym na oddziale dziennej rehabilitacji. Tam po krótkim wykładzie dotyczącym przede wszystkim prezentacji taśm wykorzystywanych w Kinesiotapingu dr Kase zademonstrował kilka rodzajów aplikacji, z pozoru oczywistych, niektóre wręcz można by określić mianem banalnych. Były to jednak techniki, których wcześniej nie stosowano jako alternatywnej formy znanych już aplikacji. Poprzez ciągły rozwój Kinesiotapingu i sukcesywne pojawianie się nowych rodzajów taśm, powstają także nowe rodzaje aplikacji.

Czy kinesiotaping jest w stanie wpłynąć na siłę chwytu? Otóż okazuje się, że tak.

Niewielkie odcinki taśmy Kinesio Tex Gold przyklejone na macierz paznokcia powodują zauważalne zwiększenie siły chwytu nawet u osoby zdrowej! Co zatem może sprawić taka aplikacja  u osoby z osłabioną siłą mięśniową w obrębie dłoni? Sprawdźcie sami!

 

 

Kolejnym przystankiem na trasie rozpędzonej Kinesio Maszyny było Centrum Zdrowia Dziecka. Przeprowadzone warsztaty obfitowały w aplikacje w bólach głowy oraz dolnego odcinka kręgosłupa. Każdy fizjoterapeuta doskonale wie gdzie zlokalizowany jest mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy, jakie pełni funkcje i gdzie znajdują się jego przyczepy. Podstaw anatomicznych przybliżać nie trzeba.

Czy zaburzenia funkcjonowania tego mięśnia mogą powodować ból głowy? Poprzez wzgląd na topografię, można mieć pewne wątpliwości. Jak mięsień zlokalizowany głównie w obrębie szyi i częściowo klatki piersiowej może mieć związek z bólem głowy? Jak się okazuje może.

W każdym dysfunkcyjnym mięśniu po pewnym czasie tworzą się punkty spustowe. Identyczna sytuacja ma miejsce w przypadku mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Punkty spustowe na jego przebiegu przyczyniają się do powstawania bólu o obrębie kości skroniowej lub potylicznej, u szczytu głowy bądź w obrębie policzka i oka. Jak zlikwidować postały w ten sposób dyskomfort? W pierwszej kolejności należy odnaleźć i wyeliminować przyczynę zaistniałej sytuacji. Złe nawyki posturalne, często przyjmowane nieprawidłowe pozycje, większe lub mniejsze urazy stanowią początek dysfunkcji mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego. Jakie wdrożyć postępowanie lecznicze i usprawniające bez stosowania środków farmakologicznych? Najbardziej zasadne wydaje się zastosowanie terapii punktów spustowych zgodnie z ich lokalizacją. Efekt jest niemalże natychmiastowy a w zależności od zaawansowania problemu niekiedy wystarcza jednorazowa terapia. Jak sprawić aby rezultat zastosowanego zabiegu utrzymywał się jak najdłużej? Zastosować dodatkowo Kinesiotaping!

Tego rodzaju aplikację dr Kase prezentował kilkukrotnie przy okazji swojej kwietniowej wizyty w Polsce. Zdaniem Mistrza różnica odczuwana jest już po 7-10 minutach. Oto rezultat.

 

 

 

Odcinek lędźwiowy kręgosłupa jest jednym z najczęstszych miejsc lokalizacji dolegliwości bólowych. Przyczyniają się do tego mnogie obciążenia w przebiegu całego życia, wady postawy, złe nawyki ruchowe a także urazy i mikrourazy. Konsekwencje tych pozornie błahych czynników mogą odcisnąć ogromne piętno na zdrowiu oraz sprawności ruchowej każdego człowieka. Profilaktyka w tym aspekcie jest na wagę złota.

Jednak czy ktokolwiek z nas stosowałby się do zaleceń „Szkoły Pleców” i „Zdrowego Kręgosłupa” wówczas gdy nie odczuwa dyskomfortu? Kwestia sporna. Osoby, które choć raz w życiu doświadczyły epizodu bólowego w obrębie kręgosłupa są zdecydowanie bardziej przychylne profilaktyce. Dobre samopoczucie jednak sprawia, że szybko zapominamy o chwilach słabości spowodowanych bólem. I tak właśnie tworzy się błędne koło.

Terapii przeznaczonych do leczenia dolegliwości bólowych dolnego odcinka kręgosłupa jest wiele. Każda z osobna przynosi mniej lub bardziej satysfakcjonujące rezultaty. Kinesiotaping także znajduje zastosowanie w tego rodzaju przypadkach! Oczywiście nie stanowi on oddzielnej formy terapii lecz wspomaga działanie zastosowanych.

Dr Kenzo Kase także tego przypadku nie pozostawił bez komentarza. Przedstawił nowatorską aplikację, którą można wykorzystywać w dolegliwościach bólowych kręgosłupa lędźwiowego. Do tego rodzaju aplikacji, dr Kase poleca użycie nowego produktu Kinesio jakim są taśmy EDF Pre Cuts. Jak powinna wyglądać aplikacja z użyciem EDF Pre Cuts? Właśnie tak:

 

 

 

Dr Kenzo Kase gościł w Polsce przez dwa dni.
Powyższy wpis prezentuje zaledwie część tematów poruszanych na wykładach i warsztatach pierwszego dnia cyklu spotkań z Mistrzem.

Kolejny wpis został zarezerwowany dla naszych przyjaciół z rzędu nieparzystokopytnych. O kim będzie mowa? Oczywiście o koniach, ich sympatykach oraz Kinesio Equine.

Co wydarzyło się w Wielką Sobotę na obiektach Stajni Liderówka w Łomiankach?

Dowiecie się już niebawem!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl