Metoda Kinesiotapingu
Metoda Kinesiotapingu


 

METODA KINESIOTAPINGU

 

         Temat Kinesiotapingu wielu osobom może wydawać się już dobrze znany. Ze względu na ukończone szkolenia, uczestnictwo w warsztatach, w wyniku zajęć na uczelni. Niektórzy próbowali zgłębiać wiedzę z podręczników poświęconych plastrowaniu dynamicznemu, bądź posiłkowali się publikacjami internetowymi. Ponieważ w cieniu autentycznego źródła metody Kinesiotapingu zrodziło się wiele wątpliwych, wzorujących się na oryginale pseudometod, na podstawie których powstało wiele dezinformacyjnych artykułów, Kinesio Polska postanowiła zainterweniować i przedstawić dotychczasowe fakty oraz ostatecznie zdefiniować czym jest Kinesio Taping.

         Na początku chciałbym prywatnie złożyć głębokie uznanie panu doktorowi Kenzo Kase, przede wszystkim za ideę, której się poświęcił, a która to była wynikiem jego wieloletniej praktyki. Za wkład i nieustanny rozwój oraz za to, że potrafił zaszczepić wynik swojej pracy w umysły setek tysięcy terapeutów na całym świecie.

         Metoda zrodziła się już ponad 35 lat temu w prywatnym gabinecie chiropraktyki dr Kenzo Kase. Powstała jako element dopełniający techniki wówczas przez niego stosowane. Poprzez taśmy miała pomagać pacjentom w przerwach pomiędzy wizytami w gabinecie. Ponieważ produkty, z których wtedy korzystał Kase były niedoskonałe, musiał opracować własną formułę, która - czego wówczas się nie spodziewał - stała się tak atrakcyjnym fenomenem, że obecnie stosowana jest na całym świecie. Właściwości taśmy przerosły najśmielsze oczekiwania Kenzo i otworzyły drogę, która rozwijana jest przez wszystkich użytkowników na całym świecie do dziś.

         Jak to wszystko działa? Abyśmy mogli rozwikłać tę zagadkę musimy przyjrzeć się strukturom z jakich jesteśmy zbudowani, jakie mechanizmy w nich zachodzą i jak taśma może na nie wpływać. Trzeba również zrozumieć jak zbudowana jest taśma i jakimi właściwościami się charakteryzuje. W zależności od diagnozy, problemu czy celu jaki postawimy razem z pacjentem, od tego będzie zależała technika aplikacji jaką zastosujemy, a każda z nich wpływa docelowo na różne tkanki wywołując pożądany efekt terapeutyczny.

         Taśma  Kinesio Tex to produkt naturalny. Składa się z bawełny, która została w specjalny sposób utkana. To dzięki temu zawdzięcza właściwości elastyczne, które pozwalają taśmie rozciągać się wzdłuż. Od środka pokryta jest hipoalergicznym klejem akrylowym, który jest zabezpieczony papierkiem. Klej jest odpowiednio naniesiony na taśmę, tworzy na jej strukturze faliste wzory. Cienko utkana wytrzymała bawełna wraz z faliście naniesionym klejem pozwala skórze oddychać, nie doprowadzając do odparzeń, uszkodzeń czy uczuleń. Taśma naniesiona jest na papier z około 10% naciągnięciem, dzięki czemu bezpośrednie naklejanie taśmy Kinesio Tex na skórę daje nam procentowo najczęściej stosowane napięcie w terapii. Efekt terapeutyczny jaki taśma wywiera na ciało ludzkie jest pochodzenia dwojakiego. Pierwszy jest stricte mechaniczny i to on odgrywa zasadniczo największą rolę w procesie leczniczym. Taśma mechanicznie może: pociągać w różnych kierunkach skórę i powięź; unosić tkanki powierzchowne; tworzyć kompresję; podrażniać/stymulować mechanoreceptory skóry; podrażniać/stymulować receptory w mieszkach owłosienia. Drugim rodzajem efektu terapeutycznego, o nieco mniejszym wpływie, chociaż również istotnym, jest działanie psychologiczne. Wiedząc jaki ciąg zdarzeniowy w ludzkim organizmie może wywołać odpowiednio naklejona taśma, możemy uzyskiwać oczekiwane przez pacjenta i terapeutę rezultaty.

 

Dalszy ciąg dostępny będzie niebawem.

 

 

Wojciech Kwiatkowski

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl